Biograficzny 1999

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 88 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1999 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ameryka końca lat 60-tych, czasy kontestacji, rewolucji seksualnej i burzliwych przemian obyczajowych. Jeśli miałeś szczęście - jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha - jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz - lądowałeś w domu wariatów. Siedemnastoletnia Susanna Kaysen (Winona Ryder) wydawała się zagubiona w otaczającej ją rzeczywistości. Zaniepokojeni rodzice wysłali ją do doktora, który doradził jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Susanna spędziła tam dwa lata przechodząc prawdziwą szkołą życia. W szpitalu poznała czarującą socjopatkę Lisę (nagrodzona Oscarem Angelina Jolie), która buntowała się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Dzięki niej Susanna odnalazła to, co w życiu najcenniejsze - samą siebie.
Chociaż Gilbert i Sullivan spodziewają się, że ich operetka będzie hitem, "Princess Ida" jest krytykowana za rutynowość. Drugi z nich stwierdza, że zabrakło pomysłów aby zrealizować opowiadania przyjaciela. Wolałby raczej komponować opery. Pomysł ten zagraża relacji pomiędzy mężczyznami...
Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Komik Andy Kaufman (Jim Carrey) rozpoczyna opowieść o swoim życiu. W dzieciństwie marzył o występach w telewizji. Do połowy lat 70. gościł na scenach niewielkich klubów w Los Angeles zabawiając publiczność m.in. naśladowaniem Elvisa Presleya. Właśnie numer z Presleyem okazał się tym, w którym po raz pierwszy całkowicie zaakceptowała Andy'ego publiczność...


Jeffrey Wigand był głównym świadkiem w procesie wytoczonym przez stan Missisipi i 49 innych stanów siedmiu największym amerykańskim koncernom tytoniowym. Proces ten odbił się szerokim echem na całym świecie i kosztował amerykański przemysł tytoniowy 246 miliardów dolarów. Wigand pracował w dziale badań firmy Brown & Williamson i znał najpilniej strzeżone tajemnice amerykańskiego przemysłu tytoniowego. Jego zwierzchnicy nie przypuszczali, że nadejdzie dzień, w którym podzieli się on tymi tajemnicami z opinią publiczną.

Huragan

7,4
Młody chłopak kupuje na wyprzedaży swoja pierwszą książkę. Jest to biografia Rubina "Hurricana" Cartera, byłego mistrza wagi średniej. Czytając ją krok po po kroku zostaje ukazana historia boksera, od jego dzieciństwa, przez karierę bokserską, aż po niesłuszne oskarżenie i osadzenie w więzieniu. Zafascynowany lekturą i więżący w niewinność bohatera Lesra postanawia mu pomóc. Wraz z trójką przyjaciół rozpoczynają więc własne śledztwo, w którym wychodzą na jaw niezgodności i kłamstwa zarówno policji jak i sądu. Ale czy to wystarczy by uwolnić Rubina.
Prosta historia jest opowieścią o farmerze, który po 10 latach rozłąki, postanawia odwiedzić chorego brata. Nie posiadając prawa jazdy, wyrusza w podróż przez pół Ameryki na małym traktorku. Po drodze spotyka wyjątkowych ludzi i przeżywa niesamowite przygody.
Opowieść o młodzieńczym życiu założycieli dwóch największych korporacji komputerowych: Apple'a (Steve Wozniaka i Steve'a Jobsa) i Microsoftu (Billa Gatesa, Paula Allena i Steve'a Ballmera). W filmie jest zawarta także próba porównania obu firm.
Czarnoskóra Dorothy Dandridge wychodzi za mąż za tancerza Harolda. Mężczyzna niebawem ją opuszcza. Dziewczyna zostaje sama z upośledzoną córeczką Lynn. Wynajmuje opiekunkę i stara się zrobić karierę jako aktorka. Poznaje Earla Millsa, który zostaje jej menedżerem.

Wojaczek

7,3
"Wojaczek" to przede wszystkim niezwykle pesymistyczny opis napięć psychicznych i emocjonalnych powstałych między wrażliwą jednostką a otoczeniem. W filmie nie ma klasycznej "fabuły biograficznej" lecz jedynie ciąg czarno-białych sekwencji inspirowanych luźnymi faktami z życia Rafała Wojaczka, z których cześć przeszła do legendy literatury polskich zbuntowanych i niedostosowanych. Bohater filmowego eseju Majewskiego, grany przez młodego, śląskiego poetę, Krzysztofa Siwczyka, otoczony jest aurą irracjonalnego buntu, w którym dominuje ustawiczna nonszalancja wobec własnego życia. Rafał Wojaczek zafascynowany był legendą Hłaski. Nie liczył się z otoczeniem. Leczył się psychiatrycznie, walczył z alkoholizmem, jego ekscesy narażały go na ciągłe konflikty z prawem. Legenda biograficzna zaczęła narastać wśród młodzieży zaraz po jego samobójczej śmierci. Wiele scen "Wojaczka" kręconych było w rodzinnym Mikołowie. To z okna jego pokoju (obecnie siedziba literackiego Instytutu Mikołowskiego) statyczna kamera patrzy beznamiętnie na brzydki świat.
Świat skrzypaczki Roberty Guaspari (Meryl Streep) runął w gruzy, kiedy jej mąż Charles odszedł od niej i rozpoczął nowe życie z kobietą, która była dotąd jej najlepszą przyjaciółką. Roberta została z dwoma małymi synami - pięcioletnim Lexim (Henry Dinhofer) i siedmioletnim Nickiem (Michael Angarano), matką Assuntą Guaspari (Cloris Leachman) i niepewnością jutra. Już dawno porzuciła myśl o zrobieniu artystycznej kariery, gdyż kolidowałoby to z zawodowa karierą służącego w Marynarce męża. Charakter jego pracy zmuszał całą rodzinę do częstych zmian miejsca zamieszkania; Roberta po prostu nie miała czasu zająć się sobą...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…